Hírlevél teszt

Kedves Olvasó!

 

Itt a májusi hírlevelünk, tele érdekfeszítő tartalmakkal!
Megjelent a Beton újság júniusi lapszáma, melyben rengeteg izgalmas cikkel és szakmai újdonsággal találkozhat. Megtartották a CeMBeton Szövetség idei első közgyűlését is, mely során a szokásos napirendi pontokon túl más érdekes témákat is érintettek. A KÖZTI két projektje, a Balatonfüredi Kongresszusi Központ és a Veszprémi Zöld Város, rangos BigSEE Architecture 2024 nemzetközi díjat nyert, olvassa el a részleteket hírlevelünkben! Érdekesség a nagyvilágból: Guatemalában mindössze 26 óra alatt építettek földrengésbiztos házat 3D nyomtatással, amely a helyi kultúra ihlette dizájnnal és fenntarthatósági előnyökkel büszkélkedhet. És végül, de nem utolsó sorban olvashat arról is, hogy Kolodko Mihály cápaszobrai a dunaparti hulladékból és környezetbarát betonból készült alkotásokkal hívják fel a figyelmet a környezetvédelem fontosságára.

Hasznos időtöltést kívánunk!
Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség

Júniusban is Beton újság!

Megkezdődött a nyár, de még a tikkasztó kánikula előtt készültünk néhány frissítő cikkel és szakmai újdonsággal a Beton újság hasábjain!

Júniusi számunkban Dr. Friedman Noémi írásában olvashatunk az EU által támogatott és jelenleg folyamatban lévő BUILDCHAIN HORIZON projektről, melynek víziója, hogy az épületek teljes életciklusa körüli információ és adat, valamint az ezekben rejlő tudásanyag felhasználásával gyökresen megváltoztathassuk az épületek tervezésének, építésének és felújításának módját az energiahatékonyság és a fenntarthatóság jegyében.

A Mapei cikkéből pedig, egy általuk végzett felmérés kapcsán megismerhetjük az Y és Z generáció, a ”digitális bennszülöttek”, fogyasztási szokásait, különös tekintettel a lakásvásárlási szokásaikra. Ők azok, akik nem ingatlant szeretnének vásárolni, hanem az álmaikat megvalósítani! Ezáltal általánosan elmondható, hogy az elvárásaik is magasabbak, mint a mögöttük álló generációké.

Folytatjuk dr. Gável Viktória klímabarát cementek értékeiről szóló írását is, illetve Asztalos István Betonépítészet a nagyvilágban című cikksorozatát, ezúttal Finnországra és a modernista építészre helyezve a fókuszt!  

A legújabb számunkat itt találja!

Az olvasáshoz jó szórakozást kívánunk! 

A CeMBeton Szövetség megtartotta ezévi első közgyűlését, dr. Pogátsa Zoltán volt a vendégünk!

Május 21-én rendezte meg szövetségünk idei első rendes közgyűlését. A szokásos napirendi pontok között a tavalyi év beszámolójának és a 2024-es tervének elfogadása volt.

Szövetségünk folytatja az eddigiekben megkezdett munkáját, amelynek idén is egyik fő fókuszában a képviselt tagok, illetve a cement-, beton- és mészipari érdekeinek képvislete áll a hazai és nemzetközi döntéshozók előtt. 

Hoffmann Tamás, szövetségünk nemrégiben megválasztott új elnöke megszólalásában elmondta, hogy arra törekszik, hogy a szövetség, csak úgy, mint a képviselt tagvállalatok a fenntartható építőipar érdekében maximálisan legyen elkötelezett, úgy a tevékenységei, mint a kommunikációtját tekintve. Az idei évre elnökségünk elfogadott egy új kommunikációs stratégiát, amely néhány arculati elem megváltoztatásán felül erőteljes hangsúlyt helyez a fenntarthatóságra és az iparág érdekében történő média megjelenésekre, amelynek a céja a tájékoztatáson kívül, a döntéshozókkal kialakítandó konstruktív, a szektort  előrevivő jövőbeni döntések meghozatalának támogatását segítő párbeszéd.

A közgyűlésen dr. Pogátsa Zoltán, a Soproni Egyetem habilitált docense és a nemzetközi politikai gazdaságtan szakértője meghívott vendégként vett részt, és a fenntarthatóságról tartott előadásával gazdagította a programot. Az előadást követően érdekes beszélgetés alakult ki a résztvevő tagvállalatok vezetői között a gazdasági fejlődés lehetőségeiről, törvényszerűségeiről, veszélyeiről és az iparág sajátos kihívásairól.

Forrás: CeMBeton

Nemzetközi építészeti díjat nyert a KÖZTI két projektje

A Balatonfüred Kongresszusi Központ és a Veszprémi Zöld Város is elismerésben részesült.

BigSEE Architecture 2024 nemzetközi építészeti díjat kapott a Középülettervező Zrt. (KÖZTI) két projektje is Szlovéniában. A BigSEE díjjal a délkelet-európai régió 21 országában díjazzák a legjobb építészeti, belsőépítészeti és formatervezési megoldásokat 6 különböző kategóriában. A KÖZTI a Balatonfüredi Kongresszusi Központtal és a Veszprémi Zöld Város projekttel nyerte el az elismerést.

A BigSEE díjat a Ljubljanában székelő alapítvány, a Zavod Big alapította: a SEE rövidítés a South-East Europe-ra vagyis Délkelet-Európára utal. Az elismerés célja az építészet, a belsőépítészet, a kreatív iparágak terén elért kiváló eredmények, alkotások bemutatása és elismerése.

A BigSEE Architecture Award az évek során Közép-Európa meghatározó építészeti elismerésévé nőtte ki magát, jól reprezentálva a régió kreatív potenciálját. A Balatonfüred Kongresszusi Központ a „kulturális létesítmény” kategóriában kapott elismerést. A KÖZTI tervei alapján megépített modern, transzparens épület megjelenésében három fő anyag dominál: a kő, az üveg és az épület ötödik homlokzataként megjelenő zöldtető. Utóbbi a létesítmény egyik különlegessége, amely által belesimul a környezetébe. A Balatonfüred Kongresszusi Központ a konferenciaturizmus balatoni fővárosává teszi Balatonfüredet. A látványos épületegyüttes nagyszabású rendezvényeknek ad otthont, konferencia-központként és kiállítótérként is üzemel. A létesítmény földszinti alapterülete több mint háromezer négyzetméter, itt található az előcsarnok és a hozzá flexibilisen kapcsolódó 380 négyzetméteres kiállítóterület, a két helyiség összenyitható, így nagyobb rendezvények szervezésére is alkalmas. A kiállítótérből még két 60, illetve 110 fő befogadására alkalmas terem nyílik, ezek szintén összenyithatók. Az épület emeletén négy, mobil falakkal egymástól leválasztható, szekcióterem kapott helyet.

Az emeleten található az impozáns, 670 férőhelyes, remek akusztikával kialakított színházterem is, karzattal és süllyesztett zenekari árokkal. A BigSEE Architecture díjátadóján a KÖZTI tervei alapján megvalósult veszprémi Zöld Város projekt is elismerést kapott. A 2023-as Európa Kulturális Fővárosa projekt részeként Veszprém történelmi városközpontján kívül a kulturális és oktatási központja is jelentős zöldfelületi fejlesztéssel újult meg. A szecessziós színházépület meglévő és új közterületei szervesen kapcsolódnak az egyetemi campus területén belül az új mélygarázs felett kialakított közterületekhez és az egységes tájépítészeti koncepció szerint megújult zöldfelületekhez. Veszprémben a Megyeház téren új kávézó létesült, egybeépítve a felújított támfalrendszerrel.  A felújított, újjáépített, kiegészített támfalak mentén, illetve a nyugati oldalon részben a falsíkon kívül konzolosan építve, egy falsétány biztosítja a dombtetőn lévő műemlék templomrom megközelítését. A falsétány vonalvezetésének meghatározásánál és a kapcsolódó tartószerkezetek kialakításánál a legfőbb építészeti és tájépítészeti szempont a meglévő természetes és épített terepalakulatok (dolomit sziklafalak, illetve az ehhez kapcsolódó kő/tégla támfalak) megőrzése, valamint a kőanyag újbóli felhasználása volt. Veszprém szívében egy olyan zöld sziget jött létre, amely a különböző funkciókat betöltő kulturális szigetek által lehetőséget kínál a különböző generációk rekreációjára. Ezen túl a Zöld Város kialakítása során őshonos magyar növényfajok bemutatásával egy etnobotanikai kertet is kialakítottak a múzeum és a tájház között.

A BigSEE Architecture Awards díjátadója Ljubljanában volt. A KÖZTI a korábbi években is sikerrel szerepelt a szlovén nemzetközi építészeti díjon. A White House irodaház, a BudaPart Otthonok „D” épület, a V.30 Belvárosi Sportközpont, valamint a soproni Lőver Uszoda is kategóriagyőztes lett.

A Középülettervező Zrt. (KÖZTI) hazánk legrégebbi és legnagyobb hagyományokkal rendelkező építészirodája. A KÖZTI-nél több mint 50 építész dolgozik. A cég legjelentősebb referenciái között tudhatja többek között a Kossuth tér rekonstrukcióját, az Eiffel Műhelyházat, a Puskás Arénát, valamint a Liszt Ferenc Repülőtér Skycourt és T2B móló épületét is.

Forrás: Közti